Porady dla klientów

Poniższe porady mają na celu uświadomić Wam, jak wiele czynników wpływa na wygląd zdjęć. Osoby, które nie zajmują się fotografią, w większości przypadków nie są świadome tego, jak mogą „pomóc” zdjęciom, a czego lepiej unikać. Jest to również spis wszystkich rad, których chciałbym udzielić przyszłym nowożeńcom oraz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają mi klienci w dniu ich ślubu. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik będzie dla Was przydatny.

 

 • Pamiętajcie, aby poinformować mnie o wszystkich zaplanowanych niespodziankach, które trwają tylko moment (wypuszczanie gołębi, spadające balony podczas pierwszego tańca), dzięki temu będę do nich przygotowany i wszystko zostanie uwiecznione.
 • Jeśli zdecydowałaś się na suknię ślubną w kolorze kremowym, kości słoniowej lub écru to musisz zwrócić uwagę na dobór koloru koszuli pana młodego. Sukienka w kolorze écru obok śnieżno-białej koszuli partnera może na zdjęciach wyglądać jakby była brudna.
 • Panowie, pamiętajcie, że jeśli siadacie na krześle, należy rozpiąć dolny guzik marynarki. Dzięki temu marynarka będzie się lepiej na Was układać.
 • Starajcie się nie patrzeć w obiektyw aparatu. Zdjęcia, na których patrzycie sobie w oczy, a nie na fotografa są dużo bardziej romantyczne.

PRZYGOTOWANIA

 • Panie, do fryzjera/kosmetyczki załóżcie np. rozpinaną koszulę. Dzięki temu nie będziecie musiały uważać, zdejmując koszulkę przez głowę.
 • Przygotujcie wcześniej detale (obrączki, buty itp.), które chcecie uwiecznić na zdjęciach. Nie zapomnijcie o przedmiotach, które mają dla Was wartość sentymentalną (np. kolczyki prababci przekazywane przez pokolenia itp.)
 • Bukiecik lub kwiat należy przypiąć panu młodemu na lewej klapie (od strony pana młodego). Często zdarza się, że po wyjściu z kościoła panna młoda przypina bukiet na drugą stronę, ale to tak naprawdę prywatna decyzja państwa młodych (warto przeczytać).
 • Jeśli to możliwe podczas błogosławieństwa ograniczcie liczbę gości do absolutnego minimum (w przypadku małych pomieszczeń często jest zbyt ciasto, aby wszyscy mogli się swobodnie poruszać).

 

KOŚCIÓŁ

 • Jeśli to możliwe poproście gości, aby ograniczyli robienie zdjęć w trakcie ceremonii, takie osoby często potrafią zmarnować dobre ujęcie przez swoją nadgorliwość i chęć rywalizacji z fotografem. Dobrym sposobem jest umieszczenie takiej prośby w zaproszeniu. Powiedzcie gościom, że bardziej Was ucieszy, jeżeli będą brali czynny udział w uroczystości, a nie patrzyli na nią przez ekrany telefonów.
 • Jeśli dzieci mają podawać Wam obrączki podczas przysięgi, dajcie im instrukcje, że powinny odejść, kiedy już je dostaniecie. Dodatkowo poinformujcie je, że nie powinny zasłaniać Was, kiedy nakładacie sobie obrączki, tylko stanąć od strony księdza. Jeśli będą również iść przed Wami w czasie procesji do ołtarza, poproście je, aby usiadły w ławach kościoła, kiedy dotrą już do krzesełek świadków (bardzo często dzieci nie wiedzą co robić i po prostu stoją przy krzesełkach).
 • Kiedy ksiądz będzie Was prowadził do ołtarza, nie podążajcie zaraz za nim. Zachowajcie kilkumetrowy odstęp. W przeciwnym wypadku ksiądz będzie Was zasłaniał.
 • Pamiętajcie, abyście podczas przysięgi byli odwróceni do siebie twarzami (głupio to wygląda, kiedy przysięgacie księdzu zamiast sobie nawzajem). Nie wolno mi fotografować zza pleców księdza, dlatego najlepiej, jeśli będziecie do mnie odwróceni „z profilu”. Ponadto w trakcie przysięgi nie pochylajcie się do mikrofonu, kościelny podniesie go, jeśli będzie Was słabo słychać, w przeciwnym wypadku na zdjęciach będziecie wyglądać na zgarbionych.
 • Panie, pamiętajcie, aby odłożyć wiązankę (lub przekazać świadkowej), kiedy podchodzicie do przysięgi. W przeciwnym wypadku wiązanka zasłaniałaby Wasze ręce, co uniemożliwiłoby sfotografowanie momentu wsuwania obrączki na palec. Obrączki zakładajcie sobie dwoma palcami.
 • Pocałujcie się po złożeniu sobie przysięgi. Nie bójcie się okazywania sobie uczuć. Nie powinniście się krępować tym, że się kochacie, naprawdę ksiądz nie będzie miał nic przeciwko temu. Jeżeli przez całą uroczystość będziecie siedzieć sztywni, skupieni i wpatrzeni w księdza, raczej nie ma co liczyć na zdjęcia, na których będzie widać uczucie między Wami.
 • Po ceremonii zostańcie chwilę w kościele, by goście zdążyli wyjść. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której wyjdziecie jako pierwsi i będziecie stać pod kościołem sami, natomiast goście idący za wami będą rzucać ryżem w plecy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest, gdy goście już czekają z ryżem na zewnątrz. Powiedzcie rodzicom albo świadkom, by po ceremonii wstali i udali się do wyjścia, podczas gdy Wy zostaniecie się pomodlić, wówczas reszta gości pójdzie za nimi.
 • Wejście i wyjście z kościoła powinno wyglądać dostojnie i odbywać się bez pośpiechu. Wychodząc z kościoła, popatrzcie się na siebie przynajmniej raz.
 • Jeśli planujecie, żeby po wyjściu z kościoła wystrzelono konfetti lub goście obsypali Was płatkami róż/ryżem poproście ich, aby celowali przynajmniej metr nad Waszymi głowami. Dzięki temu spadające elementy będą ładnie rozchodzić się na boki i nie zrobicie dziwnego grymasu, kiedy np. konfetti będzie z dużą prędkością lecieć Wam w twarz. Poza tym uzgodnijcie najpierw z księdzem czy w ogóle wyraża na to zgodę.
 • Podczas składania życzeń przez gości stójcie jak najbliżej siebie. Często zdarza się, że im dłużej trwa składanie życzeń, tym bardziej para młoda oddala się od siebie. Jest to duże utrudnienie dla gości, kiedy stoicie dwa metry od siebie. Starajcie się również, aby za Waszymi plecami było dużo miejsca, żebym mógł swobodnie się przemieszczać oraz by zmieścili się świadkowie i prezenty, najlepiej zostawcie przynajmniej trzy metry między Wami, a np. murem kościoła.

 

PRZYJĘCIE WESELNE

 • Najlepszym momentem na zrobienie pamiątkowych zdjęć to czas po pierwszym tańcu, kiedy goście już zjedli. Zastanówcie się wcześniej jakie warianty zdjęć chcecie zrobić (panna młoda + jej rodzice, pan młody + jego rodzice, panna młoda + siostry itp.) Możecie zrobić tyle zdjęć ile chcecie, mamy na to dużo czasu.
 • Kiedy tort zostanie podany, pocałujcie się, gdy jeszcze iskry lecą z rac.
 • Jeśli Wasi rodzice są po rozwodzie, uprzedźcie o tym zespół. Czasem zdarzają się niezręczne sytuacje, których można było uniknąć.
 • Warto uzgodnić z zespołem/DJ-em, jakie chcecie zabawy podczas oczepin. Osobie, która będzie prowadzić oczepiny mogą podobać się zupełnie inne zabawy niż Wam. Polecam artykuł w którym znajdziecie kilka propozycji na zabawy weselne z klasą.
 • W trakcie oczepin, kiedy będziecie mieli rzucić welonem/muszką nie kręćcie się w koło, ale tańczcie w miejscu, tak aby być zwróconym twarzą do mnie.
 • Przede wszystkim pamiętajcie jednak, że to jest Wasz dzień, nie księdza, nie gości tylko Wasz. Zachowujcie się naturalnie i starajcie się zapomnieć o stresie, to sprawi, że będziecie mieć dużo lepsze zdjęcia.